Vissza
VI. HALDORÁDÓ - DAIWA Nemzetközi Feeder Szuperkupa versenybeszámoló

VI. HALDORÁDÓ - DAIWA Nemzetközi Feeder Szuperkupa versenybeszámoló

2011. 09. 14.

megosztás Facebookon

Hatodik alkalommal mérhette össze tudását a hazai és a szlovák feederbotos horgászok elitje ezen a speciális horgászversenyen. Mi a specialitás? Az első fordulóban az amur és a ponty kivételével minden más kifogott hal értékelésre kerül, míg a második fordulóban csak a ponty és az amur számít bele a versenybe. Mindkét nap, mindkét 8 órás forduló azonos értékû, így aki csak a leheletfinom keszeghorgászatban vagy csak a pontyfogásban jártas, esélytelen az összetett verseny legjobbjai közé kerülni. Mindkét mûfajt nagyon magas szinten kell mûvelni, hogy a 67 versenyző közül a dobogóra állhasson valaki.

Ez alkalommal is a nevezők között volt a Szlovák Feeder Liga számos jeles versenyzője, de itt volt a magyar élvonal sok prominens tagja is. Egy horgászverseny rangját sok tényező határozza meg, többek között a résztvevő horgászok, a rendezés minősége, a helyszín és nem utolsósorban a díjazás. Ebben az évben még kiegészült mindez egy olyan jó nevû támogató jelenlétével, mint amilyet a DAIWA képvisel.
[foto,01.jpg,Komoly a tét, értékes díjak várják a győzteseket,e,k]
2011. szeptember 10., szombat - 1. forduló
A kiírásnak megfelelően szombat reggel fél hatkor megkezdődött az előzetesen nevezett versenyzők regisztrációja, 67 versenyző nevezésével hat órakor megkezdődött a megnyitó.
[foto,02.jpg,A megnyitó percei,e,k]
Korábbi tervek szerint a frissen elkészült nemzetközi versenypályán, pontosabban a gáti oldalon foglalt volna helyet az összes versenyző, de a körülmények sajnos ezt nem tették lehetővé. Az aszályos időjárás következtében a tározó vízszintje közel 50 cm-rel alacsonyabb a kívánatosnál, a versenypálya felső részén annyira sekély lett a víz, hogy oda nem szabadott szektort kitûzni. E körülmény miatt 4 szektort a gáti oldalon, egyet a nyári kikötő felújított partszakaszán, kettőt pedig a szigeten jelöltek ki a szervezők. A sorsolás után a versenyzők megkezdték a felkészülést, majd fél 8-ig, az alapozó etetés megkezdéséig lezajlott a szúrópróbaszerû limitellenőrzés is.
[foto,03.jpg,Limitellenőrzés zajlik Gombás Gábornál,e,k]
8 órakor kezdetét vette a keszeges forduló. Nagyon hamar, percek alatt szákban voltak az első halak: jobbára karikakeszegek és dévérek voltak az első horogra látogatók. Nem voltak kicsik a halak. Alig lehetett a korábban megszokott, tenyeres méretû halakat látni, inkább a testesebb, 30-40 dkg körüli súly volt a jellemző.
[foto,04.jpg,Halász Zoltán az első percekben fogott dévérrel,e,k]
Nagy rutinra vallott, ahogy a horgászok ki tudták zárni az etetésről pontyokat és az amurokat. A helyes etetőanyag megválasztása, az etetőanyag, föld, szúnyoglárva és egyéb élő csalival történő horgászat biztosította, hogy lehetőleg csak értékelhető hal kerüljön a horogra, ne menjen az idő felesleges fárasztással, nem beszélve arról, hogy az etetésre beálló nagytestû halak elzavarhatják a kifogni szándékozott keszegnépet. Egy-két kisebb ponty horogra kerülését nem számítva a mezőny jelentős részének ez tökéletesen sikerült is.
[foto,08.jpg,A vágott giliszta igen szép dévéreket hozott,e,k]
Míg a gáti oldalon kisebb-nagyobb megszakítással, de nagyjából egyenletesen lehetett fogni a keszegeket, kárászokat, addig a nyári kikötőben komoly küzdelem folyt minden egyes halért.
[foto,06.jpg,Borsos Gábor a sziget első szektorában keményen megküzdött a győzelemért,e,k]
Meglepetésre a szigeten levő két szektor közül az elsőben, ami máskor nagyon jó fogásokat biztosított, most kapással is alig találkozott a versenyző. A sziget utolsó szektorában valamivel jobb volt a helyzet, de igazából itt sem lehetett folyamatosan az etetésen tartani a halat, vagyis nagyon kevés horgásznak sikerült mindezt megvalósítani.
[foto,05.jpg,Igazán élvezetes a keszegezés, amikor ilyen szép dévérek veszik fel a csalit. Alig akadt horogra ennél kisebb dévérkeszeg, mint amit Gazo Milan mutat,e,k]
[foto,10.jpg,Ritka kincs, egy gyönyörû aranykárász Vígh József horgán,e,k]
Mindenhol, de főleg a viszonylag haltalanabb szektorokban volt fokozottan érvényes, hogy jó eredményt csak igen pontos, precíz horgászattal lehetett elérni.
[foto,07.jpg,Rutinos mozdulattal szákol Gombás Gábor,e,k]
A nagyon pontos etetés is a sikeres taktika része volt, érdemes volt akár óránként pótolni az alapozást (az alapozó gombócokkal nagyobb koncentrációban lehetett élő anyagot bejuttatni, mint a végszereléken levő kosárral). Ezt a taktikát követte Döme Gábor. Viszonylag ütemesen tudta elérni a kapásokat, amikor ritkulni kezdtek, akkor az arra előkészített „etető feederbottal” óránként felfrissítette az alapozó etetést.
[foto,11.jpg,Ekkora hal nem csak versenyen dobogtatja meg a horgász szívét,e,k]
Ezután felgyorsultak kissé a kapások, majd az óra vége felé, amikor ritkulni kezdtek, megismételte a procedúrát. A mérlegelés igazolta a helyesen megválasztott taktikát.
A forduló második felétől, furcsa dolgot lehetett tapasztalni, néha hosszú időre eltûntek a halak az etetésről, aztán varázsütésre vissza-visszatértek. Valószínûleg ebben a fő „ludasok” az etetésre betévedő pontyok voltak, de csak ritkán akadtak horogra.
[foto,15.jpg,A verseny vége felé nagyon megritkultak a kapások, de a koncentráció egy pillanatra sem lankadhatott,e,k]
[foto,09.jpg,Ezen az érdekes fotón éppen az látható, hogy a halat kímélő, sportszerû versenyző miként harapja el a horogelőkét, nehogy megsérüljön a mélyre nyelt horogtól a compó,e,k]
A keszegező fordulóban az első 10 helyen végzett versenyző eredménye:
HelyNévpontsúly (g)
1.Döme Gábor131 490
2.Drozdik Gabriel118 010
3.Csóka Alex116 380
4.Lieskay Vladimir115 720
5.Gombás Gábor115 290
6.Hajdú László114 940
7.Borsos Gábor14 230
8.Batrakovics Richard214 140
9.Bató Attila213 450
10.Tomanovics Sándor212 330
Az előző évben megrendezett versenyen, a keszegező fordulóban az első tíz versenyző között 7 szlovák és mindössze 3 magyar versenyző szerepelt. A klasszikus finomszerelékes horgászatban behozhatatlannak tûnt szlovák horgászbarátaink előnye, ám ha a mostani táblázatra tekintünk, láthatjuk, hogy milyen sokat fejlődtek a magyarok, ugyanis megfordult az arány! 10-ből 6 lett a magyar versenyzők száma. Tehát sokat tanultak és tapasztaltak feeder-horgászaink az elmúlt egy évben, amely a mostani eredményen is meglátszódik.
[foto,12.jpg,Lieskay Vladimír szektor egyest érő zsákmánya,e,k]
[foto,14.jpg,Döme Gábor a jól megválasztott taktikával magasan a legtöbb halat fogta a keszeges fordulóban,e,k]
Az ebéd elfogyasztása után még néhány pillantást vetettek a horgászok a közben elkészült aznapi eredménylistára, de mindenki fejében már a másnapi forduló járt… azonban előbb a jól megérdemelt pihenés következett az igen fárasztó 8 órás forduló után.
[foto,42.jpg,A keszegező forduló első három helyezettje,e,k]
2011. szeptember 11., vasárnap - 2. forduló
Néhány köszöntő szó és szabályismertetés után a szélső helyen horgászók kiemelésével megtörtént a sorsolás, majd a horgászhelyek elfoglalása. Ez alkalommal is szúrópróbaszerû limitellenőrzés következett, majd kürtszóra fél nyolckor az alapozó etetés.
[foto,16.jpg,A levegő lehûlt az éjszaka kissé, de a víz nem. Párafelhő a felkészülés alatt,e,k]
Nyolc órakor lendültek a botok és megkezdődött a pontyokra és amurokra történő horgászat. Ahogy általában lenni szokott, viszonylag csendesen telt az első óra, nem lepődött meg ezen olyan nagyon senki. Az első értékelhető halat a sziget legutolsó, tehát szélső helyén horgászó Lieskay Vladimír szákolta sikeresen az első óra végén.
[foto,17.jpg,Az első óra végén került szákba az első ponty,e,k]
[foto,18.jpg,Haár József szép pontya is viszonylag gyorsan horogra akadt,e,k]
Majd 50 percet kellett várni a következő akcióra. Haár József egy termetes pontyot fárasztott, majd pár percen belül ugyanebben a szektorban horgon volt a következő szép ponty is. Beindultak, gondoltuk mindannyian! Ezt támasztotta alá a következő hal is, de aztán nagy szünet következett. Ráadásul ezek a halak mind a gáti rész egy szektorában (100 méteren belül) estek.
[foto,19.jpg,Ilyen szép halakra vágyott mindenki,e,k]
[foto,29.jpg,Németh Balázs is ráérzett a pontyfogás ízére, szép bajszosai közül Ő volt a legnagyobb,e,k]
A „szokványos” versenybeszámolók során ilyenkor az szokott következni, hogy folyamatosan görbülő botokat láttunk és izgalmas fárasztások szemtanúi lehettünk, sőt akár páros csatákat is végigizgulhattunk, mint eddig szinte minden évben. Most azonban másképp alakult minden! Ugyanis 10 óra után szinte megállt az élet. A víz kisimult, a halak felemelkedtek a középső és felső vízrétegbe, és szinte lehetetlen volt kapást kicsikarni a fenék közelében.
[foto,21.jpg,Ez a pontyocska volt sokáig a nyerő az „A” szektorban,e,k]
Értetlenül álltak a problémával szemben a versenyzők. Bevetettek minden praktikát, a máskor tökéletesen mûködő etetőanyagok, csalik sorát vonultatták fel eredmény nélkül. Nem volt egyszerû a helyzet…
[foto,20.jpg,Csali és aroma arzenál. Minden praktika kevés volt ezen a napon,e,k]
Kevés kivételtől eltekintve még csak kapást is nagyon nehezen lehetett kicsikarni, viszont, aki fogott, az nagy halat fogott. Jó példa erre Gazo Milan 3 kapitális pontya, amelyek összsúlya 34 kg felett volt.
[foto,35.jpg,Gazo Milan mesterhármasának első hala…,e,k]
[foto,36.jpg,… a második…,e,k]
[foto,37.jpg,… és a harmadik, amely biztos győzelmet ígért számára,e,k]
[foto,38.jpg,Milan csalizó tálcája. Nem titok, mind a három ponty Haldorádó pelletre kapott,e,k]
Eltelt a verseny fele és összesen 8 értékelhető hal akadt horogra. Ilyen még nem történt horgászversenyen Maconkán. Abban senki nem kételkedett, hogy van hal a vízben - pontyból 800 q (a szám nem elírás!) él a tóban Dérer István BSHE elnök úr tájékoztatása szerint. Még a hét közepén, az itt felkészülő versenyzők elmondása szerint is szép számú gyönyörû, nagytestû ponty került partra.
[foto,28.jpg,Sisa József és sokat érő fogása,e,k]
Ebben a helyzetben még jobban felértékelődött minden egyes kapás. Nem lehetett fejben sem feladni. Látszott, hogy akár egy hal megfogása is eldöntheti a szektorelsőséget, ezért nem lankadhatott a figyelem, nem szabadott beletörődni a kapástalanságba, keresni kellett a megoldást. Lehet, hogy egy kapás lesz az egész forduló alatt, de akkor ott kell lenni, nem szabad hibázni. Gondolhatja az olvasó, persze, könnyû ezt megvalósítani, csak hátra kell dőlni a székben és majd görbíti a spiccet a hal… de amikor valakinek 6 órán keresztül nincs egy mozdítása sem, bizony lanyhul a figyelem, csökken a koncentráció.
[foto,22.jpg,Ezen a napon, sajnos a kárász nem kerülhetett szákba,e,k]
[foto,24.jpg,Menyhárt István egy harcos nyurgával, amely szektor egyest ért a nyári kikötőben,e,k]
A szigeten pontosan emiatt hatalmas küzdelem alakult ki. Mindkét szektorba egy-egy előző napon szektorgyőzelmet elért horgász sorsolt: Csóka Alex Gombás Gáborral küzdött, míg Döme Gábor Lieskay Vladimírral volt páros csatában úgy, hogy Vladimír 2 pontyot is fogott a verseny első felében, Gábornak egy keszegen kívül - ami a mai napon nem számított - nem volt kapása sem. Hat óra üres dobálás után aztán jött egy 4 kg feletti amur Gábornak, de rövid időn belül a szlovák versenyző ismét sikeresen fárasztott egy bő kilós pontyot.
[foto,23.jpg,A haltalanságban komoly előnyt jelentett minden ponty - ez már a második pontya Vladimírnak,e,k]
A másik szektorban is fej-fej mellett haladt Alex és Gombás Gábor. Úgy látszott a verseny vége fele közeledve, hogy az összetett verseny végeredménye itt, a szigeten fog eldőlni.
[foto,39.jpg,Csóka Alex ismét fáraszt, ezen a halon dőlt el a szektorelsőség…,e,k]
[foto,40.jpg,… meg is lett a győzelem a szektorban, a két pontynak köszönhetően!,e,k]
A pontyozó forduló győzteséhez sem férhetett kétség, Gazo Milan olyan tetemes előnyre tett szert, hogy most őt képtelen dolognak tûnt utolérni.
A mérlegelés rekordot hozott. Sajnos a negatív rekord is rekord, olyan nemigen fordult elő itt még, hogy a 67 versenyzőből 20 fogjon csak halat.
[foto,41.jpg,Az utolsó másfél órában fogott halakkal nyerte a szektort Döme Gábor,e,k]
A pontyozó fordulóban az első 10 helyen végzett versenyző eredménye:
HelyNévpontsúly (g)
1.Gazo Milan134 300
2.Tomanovics Sándor116 050
3.Döme Gábor114 740
4.Názár Pál19 270
5.Menyhárt István16 990
6.Csóka Alex15 870
7.Tari István15 740
8.Németh Balázs225 500
9.Lieskay Vladimir25 120
10.Vass Péter24 530
Ha kiemeltem a magyar versenyzők keszegező tudományának fejlődését, akkor nem mehetünk el szó nélkül a szlovák horgászok pontyozó tudományának látványos fejlődése mellett sem. Még 6:4 arányban a magyar horgászok voltak a jobbak, de a pontyfogó bajnok és a legnagyobb hal kifogója is Szlovákiából érkezett!
[foto,43.jpg,A pontyozó forduló első három helyezettje,e,k]
A verseny közben és utána is próbáltuk sokan megfejteni, mi lehetett annak az oka, hogy ennyire ne lehessen halat fogni ezen a kifejezetten halbő vízen?
[foto,25.jpg,Vajon a víz szélén látható zöldalga okozta az oxigénhiányt?,e,k]
Többen arra a következtetésre jutottunk, hogy talán a nagy melegben felszaporodó zöldalga - némelyik fotón jól látszik a jelenléte - okozhatott a vízfenék közelében átmeneti oxigénhiányt. Az is jól látszott, hogy a halak a középső és felső vízrétegekben tartózkodtak. Azt pedig, hogy gyakorlatilag egy-két kivételtől eltekintve csak nagytestû halak akadtak horogra, pont a nagy testtömeg magyarázza: a meleg vízben felgyorsult emésztés hatására mindenképpen enni kellett, még akkor is, ha oxigénhiányos vízbe kellett lemenni azért a néhány falatért. Persze, lehet mindez csak okoskodás, bizonyíték nincs rá, csupán egy elképzelés, ami akár igaz is lehet. Mindez akkor sem történik ilyen látványosan, ha fúj egy kis szél, ami megmozgatja, megkeveri a tározót és a vizet kissé több oxigénnel látja el, de a lengedező szellő erre nem volt képes. Most sajnos semmi sem kedvezett a pontyfogásnak és újabb negatív rekordot sikerült felállítani…!
[foto,27.jpg,Ernyő-erdő, kánikula, a szellő alig mozdul, a gát felett remegett a levegő,e,k]
Sajnálatos, hogy ez így alakult, de azért azt is el kell ismerni, hogy azok a versenyzők, akik még ilyen körülmények között is tudtak halat fogni, akár több nagytestû pontyot, amurt is, valami olyasmit tudtak felkínálni a kosárban vagy a horgon, ami még ebben a helyzetben is fel tudta kelteni a halak érdeklődését, fel tudta korbácsolni az étvágyukat. Tehát a 47 sikertelen horgász számára ott van az 20 sikeres pontyfogó példája, akik többnyire nem 1-2 véletlenszerû termetes hal kifogásával értek el remek eredményt.
A két forduló összesítése után kialakult végeredmény:
HelyNévpontsúly (g)
1.Döme Gábor246 230
2.Csóka Alex222 250
3.Gazo Milan345 520
4.Tomanovics Sándor328 380
5.Lieskay Vladimir320 840
Komplett eredménylista letölthető innen: [file,végeredmény.xls]végeredmény.xls[-file]
Jól látható, hogy minimum 3 pont kellett ahhoz, hogy valaki dobogóra kerüljön, de közöttük is a fogott halsúly döntött. Sőt az első helyhez is évek óta maximális 2 pontos teljesítmény kell és még gyakorta az is kevés, mert a fogott halsúly dönt. Nagy csata, remek küzdelem volt most is!
A legeredményesebb külföldi versenyző díját Gazo Milan kapta 3 helyezési számmal, 45.520 g fogott hallal.
[foto,45.jpg,A verseny győztesei,e,k]
A legnagyobb hal kifogásáért járó különdíj boldog tulajdonosa a Szlovákiából érkezett Tomanovics Sándor lett egy 16.050 g-os ponty sikeres kifogásáért.
[foto,34.jpg,Tomanovics Sándor 16.050 g-os tükröse a legnagyobb kifogott hal volt a versenyen,e,k]
Minden túlzás nélkül elmondható, hogy a lehető legnehezebb Szuperkupán vagyunk túl. Arról, hogy ilyen nehéz lett, érzésem szerint sem a horgászok, sem a vízkezelő, sem a rendezők nem tehetnek, de legfőképp a halak nem. A szokatlanul meleg szeptemberi kánikula, a nagy valószínûséggel beállt oxigénhiányos állapot átírta a megszokott forgatókönyvet. Nehéz volt, de a győztesek érdemeit ez egy kicsit sem csökkenti, ők valamit jobban tudtak, mint társaik. Persze, mondhatjuk, egy-egy hal lehet véletlen, de ha valaki több nagytestû halat is sikerrel szákolt, az már nem írható tisztán a szerencse számlájára.
Nagyon bízom abban, hogy ez a mostani, nem túl halas pontyozó forduló sem szegi senki kedvét, és találkozunk a következő évi - akár más időpontban megrendezett - Szuperkupán!
[video,dawia-szuperkupa.flv]

Írta: Tóth Ferenc
Fotók: Tóth Ferenc, Csapi Károly
Videó: Takács Péter

Üzenetküldés

A funkció csak bejelentkezett felhasználók számára érhető el.

Ha el szeretné küldeni észrevételét a fenti tartalommal kapcsolatban, jelentkezzen be!

Üzenetküldés

Kapcsolódó írások

V. Haldorádó Nemzetközi Feeder Szuperkupa versenybeszámoló

V. Haldorádó Nemzetközi Feeder Szuperkupa versenybeszámoló

Talán minden túlzás nélkül állíthatjuk, hogy ez a legrangosabb, legnívósabb egyéni feeder-horgászverseny, amely hazánkban megrendezésre kerül. Minden feederes álma, hogy egyszer itt a legjobbak között lehessen! A verseny rangját és erejét az indulók névsora határozza meg. Aki kis hazánkban számít – ha csak teheti –, itt van! A rangos esemény nemzetközi szinten is jegyzett és elismert, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy a teljes szlovák élmezőny is évek óta jelen van. A legjobb feederhorgászoknak két különböző mûfajban kell tudásukat bizonyítani. Az első nap a leheletfinom keszeghorgászat, míg másnap a céltudatos pontyhorgászat során kell a legtöbb halat partra segíteni, hogy esélye legyen a versenyzőnek a fenséges díjak elnyerésére. A verseny idén is nagyon izgalmas volt, ennek láthatjátok most a részletes beszámolóját.

II. Haldorádó Feeder Szuperkupa versenybeszámoló

II. Haldorádó Feeder Szuperkupa versenybeszámoló

Az ilyenre szokták mondani, hogy erre nem gondoltam! Nem számíthattak a szervezők arra, hogy a nevezőknek nem csak egymással, de a rekordhőséggel is meg kell küzdeniük. Nem számíthattak a versenyzők arra, hogy a már ismert nevek közt egy eddig ismeretlen név megtréfálja őket. És nem számítottak arra sem, hogy az amur céltudatos horgászatára nagyobb figyelmet kellett volna szentelni.

I. HALDORÁDÓ Feeder Szuperkupa versenybeszámoló

I. HALDORÁDÓ Feeder Szuperkupa versenybeszámoló

Most végre egyénileg is összemérhették tudásukat a hazai feederbotos horgászok. Sokan mondhatnák: hiszen eddig is volt már számukra verseny, sőt egyre több helyen rendeznek a Haldorádó feederversenyek mintájára megmérettetéseket. De most, a verseny után, biztosan állíthatom, hogy ilyen még nem volt! Több volt ez egyszerû versenynél, hiszen részt vett a versenyen a hazai feederhorgászok java. Továbbá most nem volt sekély és mély rész, itt azonos feltételek mellett, kétszer is bizonyítani kellett.

IV. Haldorádó Feeder Szuperkupa - versenybeszámoló

IV. Haldorádó Feeder Szuperkupa - versenybeszámoló

Azt hiszem, túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a Maconkai-víztározó írott történelmében az egyik legizgalmasabb feederbotos verseny került megrendezésre 2009. szeptember 5-6-án. A kétnapos viadalon Magyarország és Szlovákia legügyesebb versenyzői mérték össze tudásukat, hogy kiderüljön a kétszer nyolcórás versenyen, ki a 2009-es év feeder bajnoka! Lássuk, hogy ettől az évtől az új szabályrendszer szerint lebonyolított verseny milyen izgalmakat tartogatott a résztvevő versenyzők számára!

III. Haldorádó Feeder Szuperkupa Versenybeszámoló

III. Haldorádó Feeder Szuperkupa Versenybeszámoló

2008. július 19-én és 20-án került immár harmadik alkalommal megrendezésre Magyarország legrangosabb egyéni feederbotos horgászversenye, a Haldorádó Feeder Szuperkupa. Idén is a Maconkai-víztározó adott otthont ennek a színvonalas rendezvénynek. Ezen a hétvégén összesen 35 horgász mérte össze a tudását a kétszer nyolcórás horgászversenyen. Már a nevezési időszakban kirajzolódott, hogy nem hétköznapi megmérettetés vár a jelentkezőkre.